Tajlandia, król Rama X

Tajlandia ma nowego króla i królową

Turystyka

Tajlandia świętuje. W Bangkoku odbyła się uroczysta koronacja króla Vajiralongkorna (Ramy X). Towarzyszyła mu królowa Suthida.

Król Maha Vajiralongkorn zostal formalnie koronowany w sobotę 4 maja 2019 roku, choć funkcję tę pełni od 1 grudnia 2016 roku. Nowy król jest synem Bhumibola Adulyadeja (Ramy IX), który zasiadał na tajskim tronie
przez 70 lat (1946-2016).

Vajiralongkorn, który przyjął imię Ramy X, ma 67 lat. Od 20. roku życia przygotowywał się do objęcia tronu. Ukończył Royal Military College w Canberze w Australii. Jest generałem tajskiej armii.

Król Tajlandii Rama X i królowa Suthida.
Król Tajlandii Rama X i królowa Suthida. Fot. Twitter/ The Standard

Kilka dni przed koronacją, 1 maja, Vajiralongkorn poślubił generał Suthidę Tidjai (ur. 1979), byłą wiceszefową swojej prywatnej ochrony. Zanim w 2014 roku król mianował ją zastępcą dowódcy swojej gwardii, Suthida była stewardessą linii lotniczych Thai Airways. W 2016 roku nadał jej stopień generalski.

Król Vajiralongkorn był wcześniej żonaty trzykrotnie. W 1977 roku ożenił się z księżniczką Soamsavali Kitiyakara, ma z nią córkę. Następnie związał się z Sucharinee Polpraseth; ma z nią miał czterech synów i jedną córkę. W 2001 ożenił się z Sirasmi Akharaphongpreecha. Ma z nią syna – książę Dipangkorn Rasmijoti w przyszłości prawdopodobnie obejmie tron królewski.

Bangkok - koronacja króla
Poddani czekający na przejazd króla. Fot. Twitter/ Bangkok Post

Rodzina królewska jest w Tajlandii bardzo szanowana. W wielu miejscach – sklepach, przy ulicach, na budynkach użyteczności publicznej, w prywatnych domach, hotelach wiszą wizerunki króla, a często też zmarłego króla-ojca Bhumibola, który cieszył się ogromną sympatią mieszkańców kraju. Turyści powinni zwracać uwagę na okazywanie szacunku królowi – problemem może być zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy. Należy powstrzymać się od wszelkich uwag na temat króla i jego rodziny.

Tajlandia
Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) z rodziną.

Większość mieszkańców Tajandii to wyznawcy buddyzmu (ok. 93,5%). Pozostałe religie to islam (5,5 %), chrześciajństwo (0,9 %), hinduizm (0,1 %).

Zobacz też: Święto Songkran, czyli tajski Nowy Rok

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *